Ermua

Bizkaiko udalerria, administriztrazioz Durangaldea da, baina hainbat arlotan Debabarrenarekin eta Eibarrekin oso lotura estua izan du beti. Hizkeraz ere, Debaerdiko hizkeraren ezaugarriak dira nagusi (Eibarko euskararen oso antzekoa). Industriaren hazkundeak bultzatuta, inguruko herrietatik hainbat euskal hiztun hartu ditu; ondorioz, euren jatorrizko berbeta duten Lea-Artibai eta Durangaldeko lagun ugari bizi da Ermuan. Biztanle ia guztiak hirigunean batzen dira eta ez dago erdigunetik kanpoko auzunerik. Eitzaga, Zaldibarko auzoa izan arren, Ermutik gertuago dago eta bertan bizi direnek Ermurako joera dute bai harremanetan zein hizkeran.

Hizlariak: 70; Zintak: 139; Pasarteak: 540;
Transkribatutakoak: 55; Audioak: 0; Bideoak: 201

Hizlariak

#Hizlaria
1 Agirregomezkorta, Miren
2 Agirregomezkorta Isasi-Isasmendi, Agurne 'Lomiño' (1926)
3 Agirregomezkorta Isasi-Isasmendi, Agus 'Lomiño' (1920-2013) Transkripzioaren ikonoa
4 Agirregomezkorta Isasi-Isasmendi, Elbire 'Lomiño' (1928-2008)
5 Agirregomezkorta Pradera, Jabier 'Palazionekua' (1931-2012)
6 Aiestaran Yarza, Alazne 'Orozkonekua' (1972)
7 Aldalur Astarloa, Irene 'Patakonia' (1918-2009)
8 Amillategi Uzuriaga, Juan Isidro 'Zinko' (1920-2010)
9 Ardanza Arrillaga, Candida (1908-2009)
10 Ardanza Ormaetxea, Dioni (1914-2005)
11 Ardanza Ormaetxea, Jesusa (1928-2008)
12 Areitio Agirregomezkorta, Emilio (1914-1996)
13 Areitio Azpiri, Leonzia (1906-1989)
14 Areitioaurtena Isasi-Isasmendi, Lucia 'Erromaretakua' (1925) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
15 Areitioaurtena Isasi-Isasmendi, Miren 'Lanas' (1921-2003)
16 Areitioaurtena Zarraua, Elixeo (1915-2009)
17 Arrarte Gisasola, Joxe Inazio 'Arrarte IV' (1944)
18 Arrieta Agirregomezkorta, Mateo 'Betiondo' (1922-1993)
19 Arrizabalaga Lauzirika, Margarita (1928)
20 Arrizabalaga Lauzirika, Maria Angeles (1926)
21 Astarloa Laka, Juan Domingo 'Betiondo' (1933-2015)
22 Astarloa Laka, Miren 'Betiondo' (1935)
23 Bengoetxea Isasi-Isasmendi, Maria 'Txindurri' (1906-2006) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
24 Bilbao Aranburu, Esteban (1933)
25 Bilbao Aranburu, Pilar (1931)
26 Buruaga Solozabal, Juana (1920-2010)
27 Egia Agirrebeitia, Luisa 'San Antonio' (1921-2014) Transkripzioaren ikonoa
28 Elejalde Narbaiza, Alberto 'Ixu' (1933-2015)
29 Elgea Argiarro, Iñaki 'Foterianekua' (1934)
30 Ermuko "Hartza Eguna" (1934)
31 Ermuko "Santa Ageda" abesbatza
32 González Solozabal, Estibalitz 'Plazakodendakua' (1963)
33 Gorosabel Egiazu, Margarita 'Txaleko' (1924)
34 Idigoras Arzuaga, Joseba Gotzon 'Pedratxa' (1923-2010) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
35 Iturriagagoitia Mallagarai, Fede (1933) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
36 Izagirre Agirregomezkorta, Arantza 'Lomiñokua' (1940)
37 Izagirre Aranburu, Antonio 'Antontxato' (1902-1995)
38 Izagirre Garate, Lucre 'Eskolanekua' (1910-2002)
39 Izagirre Garate, Tomas 'Eskolanekua' (1918-2008) Transkripzioaren ikonoa
40 Izarra Larrea, Fidel 'Izarranekua' (1926-2009) Transkripzioaren ikonoa
41 Kareaga Unamuno, María Ignacia 'Txaletekua' (1918)
42 López Villalba, Jesús (1941)
43 Markina Kareaga, Bixente 'Abeletxe' (1916-2002)
44 Mugerza Buruaga, Gregorio 'Santuko' (1918-2005)
45 Mugerza Mallabiabarrena, Bitore (1933)
46 Mugerza Mallabiabarrena, Felisa (1926-2007)
47 Narbaiza Zelaia, Justo (1924-1998)
48 Olaetxea Arriaga, Maria Esther (1931)
49 Olañeta Izagirre, Margarita 'Pedromarianekua' (1931)
50 Onandia Telleria, Inaxio 'Ermu' (1912-2002)
51 Ormaetxea Arregi, Jesus 'Ureta' (1926-2016)
52 Ormaetxea Atorrasagasti, Luis Mari 'Olaikorta' (1932-2012) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
53 Ormaetxea Narbaiza, Antonia 'Txotxin' (1927) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
54 Ostolaza Larrinaga, Edurne 'Arotzanekua' (1934-2010)
55 Solozabal Areitio, Alex (1936) Transkripzioaren ikonoa
56 Suinaga Orbe, Amparo 'Matxin' (1917-2015)
57 Ugalde Iraogoitia, Felix (1934)
58 Urien Totorikaguena, Esperanza (1938)
59 Urreta Areitioaurtena, Inazio (1922-2012)
60 Urreta Suinaga, Maria Luisa 'Urretanekua' (1920-1999)
61 Urreta Unamuno, Juan (1923-2016)
62 Yarza, Mari Luz
63 Yarza Amillategi, Berta (1940)
64 Yarza Amillategi, Natividad (1935)
65 Yarza Amillategi, Zakarias 'Orozko' (1931-2004)
66 Yarza Areitio, Migel 'Bekorreta' (1925)
67 Zenarruzabeitia Gorritxategi, Maria Felisa 'Motxu' (1927)
68 Zendoia Ugarte, Joxe Mari (1922)
69 Zubizarreta Albizu, Alejandro (1931-2018)
70 Zubizarreta Garro, Pedro (1925-2010) Transkripzioaren ikonoa Bideoaren ikonoa
Gipuzkoako aldundia Kutxa Eusko Jaularitza Bizkaiko aldundia